Zorluk: Zor

Pişirme süresi: 50 dakika

Toplam süre: 1 saat 10 dakika

Porsiyon: 6 porsiyon

Kalori: 1716 kcal

Et ve buğdayı bir gün önceden haşlayarak ertesi gün dövebilirsiniz. Ayrıca et ve buğdayın haşlanma süresi benzer olduğu için aynı tencereye alıp haşlayabilirsiniz. Damak tadınız etli pilavı sevmiyorsa buğdayı ve eti aynı tencerede haşlamayı denemeyin. Ama tek tencerede bunu yapmak işinizi oldukça azaltacaktır. Diğer bir kolaylığı da paylaşmadan geçemeyeceğim. Dövme işleminin bir kısmını patates ezeceği ile yaparak çok daha kısa sürede istenen kıvama ulaşabilirsiniz, eti ve buğdayı suyla birlikte kaynatıp ezmeye başladığınızda önce biraz kaşıkla karıştırın. Ardından patates ezeceğini alıp biraz ezin, sonra tekrar devam edin işleme. Çünkü keşkeğin hem ezilip hem de karışması gerekiyor. Bu püf noktaları aklımızda bulundurarak şimdi tarife geçelim.

İçindekiler

Talimat

  1. Buğdayı yıkayıp süzün, etle birlikte düdüklü tencereye alın.
  2. Üzerine suyu ekleyin,düdüklü tencerenizin ayarına göre (ben 45-50 dk pişiriyorum) etler yumuşayana ve buğdaylar patlayana kadar pişirin.
  3. Tencereyi açıp suyunu süzün.
  4. Etlerin yarısını bir kaba ayırın,Kalan etleri ve buğdayı bir tencereye alıp üzerine 2 bardak süzdüğünüz sudan ekleyin.
  5. Kısık ateşte sağlam bir tahta kaşıkla bastıra bastıra sürekli olarak karıştırın (dövün),Yemek, içinde kaşar varmış gibi sünmeye başlayana kadar aynı şekilde dövmeye devam edin.
  6. İçine tuz ve karabiberini ekleyip karıştırın ve altını kapatın.
  7. Ayrı bir kapta sıvı yağı kızdırıp içine toz biberi ekleyin ve karıştırın.
  8. Kenara ayırdığınız eti de ekleyip karıştırın ve yağ köpürmeye başlayınca ateşten alın.
  9. Servis sırasında etleri keşkeğin üzerine koyup biberli yağı da üzerine gezdirin. Afiyet olsun.
Besin Değerleri

Porsiyon 1


Bir Porsiyon İçin Miktar


Kalori 226kcal


% Günlük Değer *


Toplam Yağ 8.4g

12%


Toplam Karbonhidrat 32.5g

13%


Protein 4.9g

6%


* Günlük yüzde değerleri 2.000 kalorilik bir diyete göredir. Günlük değeriniz, kalori ihtiyaçlarınıza bağlı olarak daha yüksek veya daha düşük olabilir.

Share: